Церква святого Миколая в селі Гусний

В Гусному збереглася бойківська триверха дерев’яна Миколаївська церква, яку було побудовано з ялини в 1655 році. Дата побудови вирізьблена на зрубі храму. Порівняно з церквою в Ужку, це трохи інший тип бойківського храму, в його композиції переважають монументальність форм центрального восьмикутного верху. Башти-верхи над бабинцем і вівтарною частиною двоступінчаті, квадратні в плані, тому церква, на перший погляд, здається важкуватою.

І тільки обійшовши храм і обравши зручну точку, починаєш розуміти, що своєрідні форми пам’ятки симетричні і гарні. Зруби східної частини і бабинця перекриті шатровими чотиригранними верхами з одним заломом. Над бабинцем храму облаштовано галерею, над нею – каркасний ярус дзвіниці. Як і в інших пам’ятках бойківського зодчества, будівлю по периметру оточує піддашя-опасання на випусках вінців зрубу.

Трохи історії церкви св. Миколая у селі Гусний

У 1930-х роках в церквах Ужка і Гусного священиком був талановитий закарпатський художник Золтан Шолтес. У своїх пейзажах він полюбляв зображати дерев’яні храми і мальовничу карпатську природу. В церкві села Гусного до наших днів збереглося декілька ікон, які намалював Золтан Шолтес.

Цю церкву майже повністю відреставрували в 1971–1972 рр. На жаль, в 1990-х роках її повністю покрили бляхою. Проте метал не здолав чарівності цього місця.

За словами дослідника Михайла Сирохмана, це єдина на Ужанщині дерев’яна церква, для якої характерна бойківська симетрія верхів.

Про відпочинок у Гусному

На відстані декількох кілометрів від Ужка, біля витоків річки Жденівки, розташоване невеличке село Гусний Ужгородського району Закарпатської області. В село йде кам’яниста дорога, з правої сторони над якою нависає скеля, а з лівої внизу шумить струмок. Дорога весь час підіймається вгору, мандрівники проходять кілометр за кілометром, але, на свій великий подив, не відчувають ні втоми, ні плину часу – ці категорії в горах відходять на задній план, фантастична гірська краса відволікає від них мандрівника, він їх просто не помічає. Тому подорожуючі з подивом дивляться на будиночки, які з’явилися за поворотом, а щойно були на відстані 5 кілометрів – Вам здається, що й відстань в горах вимірюється по іншому, ніж на рівнині, що тут вона схожа на шагреневу шкіру. Тож не дивно, що горянин ніколи не скаже, що до села відстань 5 км, він просто скаже “декілька кілометрів”.

За матеріалами порталу go-to.rest

Остання зміна сторінки: 18-01-2024 11:21