СТАВНЕНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
УЖГОРОДСЬКОГО РАЙОНУ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ХХ сесія VIII скликання
(друге пленарне засідання)
Р І Ш Е Н Н Я
17 грудня 2024 року с.Ставне № 752
Про затвердження Програми розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України 15.09.1995року №324/95-ВР «Про туризм», розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 року №168-р «Про схвалення Стратегії розвитку туризму та курортів на період до 2026 року», з метою забезпечення розвитку туризму в громаді, враховуючи ситуацію в рекреаційній галузі громади, сільська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Програму розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки (додається).
- Фінансовому відділу Ставненської сільської ради (Химич Г.І.) при формуванні бюджету передбачати кошти на реалізацію цієї Програми, виходячи з фінансових можливостей бюджету сільської ради, згідно поданих розрахунків.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – начальника відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту, культури й туризму Мушака О.О. та постійну комісію з питань економічної реформи, планування бюджету, фінансів, цін, приватизації, комунальної власності
Сільський голова Іван МАНДРИК
Додаток
до рішення ХХ сесії сільської ради VІІІ скликання
від 17.12.2024 р. № 752
ПРОГРАМА
розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки
Програма розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Про туризм», розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку туризму та курортів на період до 2026 року».
Ставненська сільська рада має великий потенціал для розвитку туризму, адже розташована в північно-східній частині Закарпаття, за 70 км від обласного центру. Межує з такими територіальними громадами: Великоберезнянською та Костринською -на півдні, Ждиніївською – на сході, а також з Боринською громадою Львівської області – на півночі. На півночі тягнеться кордон України з Польщею та заході з Славаччиною. Територія Ставненської сільської ради, це вишукана естетичність гірських ландшафтів, лісисті гори, квітучі полонини, швидкоплинні ріки, сріблясті джерела цілющих мінеральних вод. Громада розташована в гірському масиві Східних Карпат. Його площа становить 302,6 кв.км. Із південного заходу на північний схід немов намальована книжка, розгорнулася Ужанська долина.
Найвища вершина Буківських Верхів це гора Кремінець висота над рівнем моря (1221 м). Розташована в північно-західній частині Закарпатської області на північний захід від села Стужиця. На вершині гори перетинаються державні кордони Польщі, Словаччини та України.
Саме у одному з населених пунктів - с. Ужок громади бере початок річка Уж.
Громада має 12 населених пунктів. Адміністративним, культурним та господарським центром якого є село Ставне.
Більша частина земель Ставненської сільської ради знаходиться на території природно-заповідного фонду Ужанського національного природного парку, який входить до складу міжнародного біосферного заповідника «Східні Карпати». Унікальність пралісових систем, багатство флори і фауни, визначні пам’ятки культурно-історичної спадщини створюють сприятливі передумови для розбудови туристично-рекреаційної сфери, зокрема, міжнародного туризму, традиційних видів літнього та зимового туризму та відпочинку.
На території громади розміщені 2 туристичні об’єкти – Готель «Ліан» в с.Волосянка та оздоровчий комплекс «Ужанські купелі» в с.Ужок, які можуть запропонувати відпочиваючим різновид високоякісних послуг:фінська баня, чани з мінеральною водою, лікувальні ванни, салонні процедури, комфортні кімнати для відпочинку, в ресторанах – блюда традиційної закарпатської кухні, яка ввібрала в себе часточки польської, словацької, угорської та чеської кухонь.
У громаді немало архітектурних пам’ятників. Найбільшу цінність маютьдерев’яні церкви та храми Миколаївський у с.Гусний (1655 р), Предтеченський в с.Сухий (1769 р) та церква св.Михаїла в с.Ужок та ряд пам’яток природи, серед яких дуб Чемпіон і Дідо-дуб.
Унікальність розміщення громади, багатство флори і фауни, визначні пам'ятки культурно- історичної спадщини створюють сприятливі передумови для розбудови туристично-рекреаційної сфери, зокрема, міжнародного туризму, традиційних видів літнього і зимового туризму та відпочинку. Однак, проблемним питанням туристичної галузі є недостатній рівень туристичної, інформаційної та сервісної інфраструктури. Зокрема немає ідентифікатора громади - бренду, який зміг би відобразити її конкурентні позиції, допоміг відрізнитися від інших громад України, привернути увагу до її особливостей, залучити туристів, привабити інвестиції та нових підприємців, що у свою чергу збільшило би джерела наповнення місцевого бюджету.
Усе це зумовлює необхідність прийняття Програми розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025-2027 роки.
II. Мета Програми
Основною метою Програми є формування конкурентоспроможного туристичного продукту здатного максимально задовольнити туристичні потреби населення Ставненської територіальної громади та її гостей за умови збереження екологічної рівноваги та історико-культурної спадщини, збільшення туристичних потоків, розвиток екотуризму, розбудови туристично- рекреаційної та господарської інфраструктури на території природно – заповідного фонду.
ІІІ. Основні завдання Програми
- розвиток сільського та екологічного туризму і рекреації на території громади;
- утримання та розвиток туристично- рекреаційної інфраструктури, яка б сприяла зміні логістики туристичних маршрутів
- створення бренду Ставненської громади ;
- створення нового креативного сайту територіальної громади;
- розробка рекламної продукції з логотипом територіальної громади;
- популяризація, актуалізація туризму та культури краю;
- ефективне використання рекреаційних ресурсів, об’єктів історико-культурної спадщини та необхідність їх збереження;
- організація рекламно-інформаційної підтримки розвитку галузі;
- відтворення народних традицій та ремесел.
ІV. Пріоритетні напрямки реалізації Програми
- розвиток мережі туристичних маршрутів;
- створення бренду Ставненської громади;
- забезпечення оптимального середовища сталого розвитку туризму в ТГ;
- створення відпочинкових зон, в тому числі розвиток локального підприємництва в туристичних зонах сіл громади;
- проведення робіт з благоустрою по встановленню інформаційних знаків та щитів, щодо розташування об’єктів культурної спадщини та об’єктів туризму на території громади, знаків, що вказують відстань до них та вказівників на іноземних мовах;
- виготовлення поліграфічної продукції (довідників, путівників, буклетів, картосхем), сувенірів, відео-рекламнопрезентаційних матеріалів про основні об’єкти туристичного показу та екскурсійного відвідування територій;
- розбудова рекреаційно- туристичної інфраструктури на території природно – заповідного фонду та створення належних умов для екологічного відпочинку та оздоровлення відвідувачів заповідника;
- підтримка народних промислів, створення творчих майстерень. Проведення виставок-ярмарків, семінарів за участі майстрів народних ремесел;
- розвиток подієвого (фестивального) та „зеленого туризму”.
V. Основні проблеми
- відсутність ідентифікатора громади, який зміг би відобразити її конкурентні позиції;
- неефективне використання туристичного потенціалу (природно-рекреаційних, історико-культурних пам’яток);
-недостатній рівень інформаційної та сервісної інфраструктури;
- низька кількості туристів, термін перебування туриста на території, суми їх витрат.
VI. Фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, бюджету Ставненської сільської ради , грантових коштів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Загальний обсяг фінансування Програми становить 1019,51 тис. грн, у тому числі за роками:
у 2025 році – 243,51 тис. грн;
у 2026 році – 413,0 тис. грн;
у 2027 році – 363,0 тис. грн.
З метою виконання Програми передбачається здійснити відповідні заходи, які наведені у додатку 2 до Програми (додаються).
VII. Очікувані результати Програми
Очікувані результати Програми:
- збільшення приватних підприємців, які будуть надавати послуги туристам;
- забезпечення доступності туристичних послуг для всіх категорій населення;
- формування позитивного туристичного іміджу Ставненської ТГ;
- забезпечення збереження та раціонального використання туристичних ресурсів;
- підвищення рівня привабливості та пристосованості до потреб туризму об’єктів історико-культурної спадщини;
- збільшення садиб по наданню туристичних послуг;
- підвищення якості обслуговування туристів, формування у них здорового способу життя та культурно – спортивного дозвілля;
- підтримка народних промислів та ремесел;
- організація рекламно–інформаційної підтримки розвитку туризму та залучення інвесторів;
підняти престижу території для молоді, яка бачитиме перспективу самореалізації саме у рідному краї, відкриваючи власні справи у сфері туризму.
- збільшення надходжень до місцевого бюджету.
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
1. Назва: Програма розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки.
2. Підстава для розроблення: забезпечення збереження та раціонального використання туристичних ресурсів; підвищення рівня привабливості та пристосованості до потреб туризму об’єктів історико-культурної спадщини громади.
3. Розробник Програми: відділ освіти, сім’ї, молоді та спорту, культури й туризму Ставненської сільської ради.
4. Виконавці Програми: Ставненська сільська рада, відділ освіти, сім’ї, молоді та спорту, культури й туризму Ставненської сільської ради, сектор цифрової трансформації (цифровізації)
5. Мета: збереження екологічної рівноваги та історико-культурної спадщини, збільшення туристичних потоків, а також перетворення галузі туризму в стабільне і вагоме джерело надходжень бюджету Ставненської територіальної громади шляхом залучення інвестицій та збільшення кількості зайнятих у галузі.
6. Початок: з 01 січня 2025 року – 31 грудня 2027 року.
7. Етапи виконання: відповідно до заходів реалізації Програми розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки.
8. Обсяг фінансування: у 2025 році –243,51 тис.грн.;
у 2026 році – 413,0 тис.грн;
у 2027 році – 363,0 тис.грн.
9. Очікування результати виконання: забезпечення доступності туристичних послуг для всіх категорій населення та формування позитивного туристичного іміджу Ставненської ТГ.
10. Контроль за виконанням: здійснюватиме заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – начальник відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту, культури й туризму Ставненської сільської ради Мушак О.О.
Додаток 2
до Програми
ЗАХОДИ
щодо реалізації Програми розвитку туризму Ставненської сільської ради на 2025 – 2027 роки
№ з/п |
Назва заходу
|
Термін виконання |
Обсяги фінансування (тис. грн.) |
Джерела фінансування
|
Виконавці |
||
|
|
|
2025 |
2026 |
2027 |
|
|
1 |
Створення туристично-інформаційного сайту територіальної громади |
2025- 2027 |
- |
- |
- |
Місцевий бюджет |
Сектор цифрової трансформації (цифровізації) Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
2. |
Облаштування нових вело пішохідних маршрутів |
2025-2027 |
61,262 |
50,0 |
50,0 |
Місцевий бюджет, грантові кошти, інші джерела не заборонені законодавством |
Ставненська сільська рада, Ужанський НПП |
3. |
Маркування туристичних маршрутів |
2025-2027 |
- |
150,0 |
150,0 |
Місцевий бюджет та за рахунок інших джерел не заборонених законодавством |
Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму, Ужанський НПП |
4. |
Встановлення / облаштування малих архітектурних форм біля туристично-екскурсійних об’єктів, (пам’ятків природи – Дідо дуб ,дуб Чемпіон, мінеральних джерел ТГ) |
2025-2027 |
99,603 |
100,0 |
100,0 |
Місцевий бюджет, грантові кошти та інші джерела не заборонені законодавством |
Ставненська сільська рада, Ужанський НПП |
5. |
Встановлення/ облаштування малої архітектурної форми на оглядовій ділянці «Ужоцький перевал» |
2025 |
66,120 |
- |
- |
Місцевий бюджет, грантові кошти та інші джерела не заборонені законодавством |
Ставненська сільська рада, Ужанський НПП |
6. |
Встановлення фотозон |
2025-2027 |
13,525 |
10,0 |
10,0 |
Ставненська сільська рада, Ужанський НПП |
Ставненська сільська рада, Ужанський НПП |
7. |
Організація та проведення тренінгів для представників туристично-рекреаційної сфери (у т.ч. для господарів приватних садиб та осіб, які займаються або планують займатись сільським зеленим туризмом) фестивалів, тематичних ярмарок з метою розвитку туризму |
2025-2027 |
3,0 |
3,0 |
3,0 |
Місцевий бюджет |
Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
8. |
Розробка та виготовлення презентаційного відео про Ставненську територіальну громаду |
2025 |
- |
- |
- |
Не потребує фінансування |
Сектор цифрової трансформації (цифровізації), відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
9. |
Розробка, виготовлення, придбання поліграфічної, рекламно-інформаційної, сувенірної продукції про туристичні можливості Ставненської територіальної громади
|
2025-2027 |
- |
50,0 |
50,0 |
Місцевий бюджет |
Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
10. |
Створення сільського етнографічного музею с.Лубня
|
2025-2026 |
- |
50,0 |
- |
Місцевий бюджет |
Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
11. |
Проведення систематичного моніторингу та забезпечення інформування щодо розвитку туризму. |
2025-2027 |
- |
- |
- |
Не потребує фінансування |
Відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму |
|
243,51 |
413,0 |
363,0 |
|
|
||
ВСЬОГО по ПРОГРАМІ: |
|
1019,51 |
|
|
Секретар сільської ради Лариса РЕЙПАШІ
Остання зміна сторінки: 07-01-2025 14:36